Administrative

Pershendetje !
Nje i afermi im ne moshen 17 vjecare ka kaluar kufirin Grek pajisur me pashaporte me emer tjeter personi jo me emrin e tij por foto ne pashaporte ishte e tija. Eshte kapur nga autoritetet dhe eshte denuar per kete veprim.
Duke qene se kane kaluar kaq vite donte te dinte nqs mund ta kontrolloje diku apo mund te interesohet diku nqs del akoma si veper e paligjshme qe ka kryer apo eshte fshire me kalimin e kohes si veper dhe mund ta kaloje normalisht kufirin ?
Faleminderit !

Qytetari: A.H.
Data: 29 Gusht 2023, Kategoria: Pa kategori

Përgjigje nga Avokatët tanë për pyetjen.

Juristi Online

One Response

  1. Pershendetje,
    Drejtohuni me kerkese zyrave te emigracionit apo policise kufitare ne Rajonin e Policise ku banoni, nga ku te kerkoni vertetim nese ka mabruar afati i ekspulsit,
    Shqiperia nuk ben pjese ne zonen shengen dhe nuk ka akses per te verifikuar nese ka mbaruar afati. Nese ka mbaruar afati drejtohuni me kerkese autoriteteve Greke per heqjen e perjashtimit (ekspulsin), per te patur mundesin e kalimit lirshem. Gjithashtu me kerkese drejtuar autoriteteve Greke mund te informoheni nese dili me statusin “i denuar” apo “i pa denuar”.
    Faleminderit!

Lini një Përgjigje