Kategoritë e Përgjigjeve

Pershendetje, kam bere nje kontrate sipermarrje per prenotim apartamenti me nje firme ndertimi ne vitin 2022. Kam bere dhe pagesen perkatese por nuk e kam regjistruar kete kontrate ne ASHK. Tashi jemi ne pritje qe te dali hipoteka. Kisha disa pyetje: 1. Si procedohet ne momentin qe del hipoteka ne emrin e ndertuesit? Behet kontrate […]
Qytetari: S.P.
Data: 27 May 2024, Kategoria: Uncategorized
prsh dua te blej nje makin por kam 2 kredi tek bankat e nivelit te 2 dhe nuk dua qe te me bllokohet automjeti mga permbaruesi pasi ktedit kan kaluar ne permbarim si mund te veproj qe mos te me sekuestrohet automjeti pervec pagesave te kesteve sepse nuk kam mundesi tani a mund ta mar […]
Qytetari: K.O.
Data: 26 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Sa kohe duhet te vije pergjigjja pasi kam bere kerkese per terheqje padie dhe a mundet nje pjestar i familjes te paraqitet ne rast se paditesi nuk eshte i disponueshem? Dhe a ndikon mosprania e paditesit mbi te ne rast mosparaqitje?
Qytetari: A.B.
Data: 24 May 2024, Kategoria: Uncategorized
jam shtetas shqiptare dua te bej martes me nje shtetase gjermane por e kam thyer tre mujorshin si mund te veproj qe ta bej martesen apo duhet ta bej ne shqiperi
Qytetari: A.K.
Data: 23 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Pershendetje te nderuar, Kam ndertuar nje shtepi shtese mbi nje toke me truall ne pronesine time. Por nuk kam akoma nje certifikate pronesie te shtepise. Kam bere kerekese ne ealbania per certifikate por nuk kam pergjigje perse nuk ma japin akoma. Reflektojne ne sitem vetem kerkasat qe kam bere ne 2013 dhe ne 2014. Ajo […]
Qytetari: R.Z.
Data: 23 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Pershendetje! Jam duke menduar te hap gjyq per ndarjen e pasurise pas divorcit. Bashkeshorti ne dijenine time ka nje prone ne Shqiperi dhe disa prona ne Greqi. Besoj se duhet te bej dy gjyqe :nje ketej dhe nje andej apo jo? Mesa me kane thene . Doja te dija a do kete problem te ma […]
Qytetari: S.S.
Data: 23 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Zyrtarë të nderuar, Ju drejtohem për ndihmë dhe qartësi lidhur me pronën time të fituar së fundmi. Si një studente e re me dy shtetësi, kam blerë vetëm një apartament në Shqipëri, pa mbështetjen e ndonjë të afërmi. Kam marrë një certifikatë nga një notere, e cila konfirmon vlefshmërinë e blerjes. Megjithatë, jam i pasigurt […]
Qytetari: D.G.
Data: 21 May 2024, Kategoria: Uncategorized
prsh kam 2 kredi te pashlyera tek jute dhe kredo dhe kan kaluar tek permbarimi doja te dija nese blej nje makin kan te drejt ta bllokojn mesa di un nuk mundem sepse nuk i lejon drejtoria transportit rrugor te bllokohet automjeti sidomos nga banka te nivelit te 2 nuk kam len asgje si garanci […]
Qytetari: A.D.
Data: 21 May 2024, Kategoria: Uncategorized
pershendetje, per momentin jam me leje lindje, dhe pagesen e marr nga sigurimet,. por ndonjeher nga profili i punes eshte e nevojshme te nis emaile te palet e treta. pyetja ime eshte a mund te punoj nga shtepia dhe pse sjam zyrtarisht ne pune? theksoj eshte zgjedhja ime qe te ndjek punen aq sa mundem […]
Qytetari: M.P.
Data: 17 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Pershendetje. Ju lutem, jam e interesuar te di, per momentin jam me leje lindje dhe paguhem nga sigurimet, nderkohe per arsye te profilit te punes kam vendosur te suportoj koleget nga shtepia ( theksoj pa te drejte pagese) duke mbyllur disa procese pune qe i kisha ne ngarkim un kur isha ne zyre. a eshte […]
Qytetari: M.P.
Data: 17 May 2024, Kategoria: Uncategorized
përshëndetje.babait tim i kanë vendosur një gjobë 5 miljon lekë të vjetra për ndërtim pa leje.ai vetëm sa prishi një çati të vjetër me llamarina të ndryshkura që ishin bërë rrezikë për këmbësorët sepse magazina ndodhet buzë një tretuari.pasi prishi këtë çati ai bëri vetëm një brez të vogël betoni .për këtë ai vendosën këtë […]
Qytetari: E.G.
Data: 17 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Pershendetje, kam nje truall rreth 500 metra katror me certifikat pronesie te rregullt dhe do te doja te vendosja nje rrethim te thjeshte me tela. cfare leje me duhet? leje ne bashkine tirane apo leje ne ndonje inspektoriat? faleminerit
Qytetari: M.M.
Data: 17 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Mirmbrema,fola me studion ligjore dhe me thote nuk e kemi ne ne dore ceshtjen mbi vleren e vendos banka vleren aktuale kam debatuar rreth 20 min dhe asnje zgjidhje vec me thone e keni detyrim ta paguani edhe kaq ,,perderisa kam qen korrekt me pagesen mujore kundrej debise me ben cudi fakti qe per 15 […]
Qytetari: E.K.
Data: 15 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Jam ne prag divorci me bashkeshortin. Femijen e kam 3 vjec e kam rritur me deri me sot me shpenzimet e mia ( perkushtimi i babit te femijes zero) Une pas divorcit dua te largohem ne gjermani per te jetuar bashk me djalin. A me lejohet kjo gje
Qytetari: ..
Data: 15 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Pershendetje,ju lutem kam nevoje per nje ndihme nga ana juaj,kam qen debitor tek banka Raiffaisen ne vleren 120.000 lek te reja ,jam kontaktuar nga studio ligjore Angelus Lex jemi pajtuar qe ti beja pagesat me keste kam paguar nga janari deri me sot rregullisht nga 20.000 lek dhe ne dt 15 prill ka qen gjendja […]
Qytetari: E.K.
Data: 14 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Pershendetje jam ne Itali me ofruan pune si padante cfare duhet te bej qe te fitoj leje qendrimi pas 3 muaj, se kam gjetur njeren qe me ofron pune te perhershme si padante por cfare duhet te bej qe te qendroj edhe pas te muajsh. Cfare veprimesh ligjore. Pa mare ekspuls.
Qytetari: A.E.
Data: 13 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Pershendetje! A ka baza ligjore letra e vendosur nga adm n stratori i pallatit? Ai nuk eshte asnjehere prezent dhe nuk ka marre asnje vendim madhor duke lajmeruar banoret Ndaj shume persona kane ndalur se paguari feri ne zgjedhjen e nje admini te ri. Pyetja ime eshte: A mund te publikoje emrat dhe te ndale […]
Qytetari: A.K.
Data: 13 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Kam punuar rreth 15 vite ne nje kompani te madhe private, derisa dola ne pension ne Maj 2024. Prisja qe ndermarrja te me paguante vjetersine ne pune ne nje shume te vetme ne llogarine time, pasi nuk ma ka rritur pagen cdo vit ne masen 2% sic eshte ne Kodin e Punes. Kur i kam […]
Qytetari: L.G.
Data: 13 May 2024, Kategoria: Uncategorized
NE PRILL 2024 KAM MBUSHUR MOSHEN E PENSIONIT. NGA NDERMARRJA (SUBJEKT PRIVAT) ME ESHTE KOMUNIKUAR ME GOJE QE DUHET TE DAL NE PENSION DHE DO TE SHKEPUTEN MARREDHENIET E PUNES NDERKOHE QE UNE KAM DASHUR TE VAZHDOJ TE PUNOJ EDHE PER DISA VITE. NGA NDERMARRJA ME ESHTE DHENE LIBREZA E PUNES DHE UNE E KAM […]
Qytetari: P.P.
Data: 13 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Pershendetje, A lejohet ligjerisht te regjistrohet ne Gjendjen Civile emer dhe emer i mesen per bebin ne Shqiperi? Pra dy emra, sic psh. LUNA MARI (emri i pare dhe i dyte)?
Qytetari: ..
Data: 11 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Dua te biresoj nje femije po jo te vogel mbi 3 vjec dhe une jam nje person qe jetoj vetem ,nuk kam ndonje pasuri te madhe po kam shume dashuri per femije cfare procedurash te bej dhe a me ndihmoni ju
Qytetari: I.G.
Data: 9 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Pershendetje, jam pronare e nje trualli ne tirane dhe deshiroja te pajisesha me kartele pasurie dhe fragment harte te rifreskuar pasi aktualja qe disponoj eshte e vitit 2017. Aplikova ne e-albania per”leshim kopje kartele pasurie dhe fragment harte”dhe nga ASHK-ja pas 20 diteve, ne shkelje te hapur te afatit 5-ditor, me vjen nje pergjigje qe […]
Qytetari: S.M.
Data: 9 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Pershendetje.Jam nje nder bashkepronaret e nje pasurie .Posedoj Vertetim nga dokumentat hipotekore dhe HTR te pasurise qe prej 2006,regjistruar me kontrate shit-blerje .Ne 2009 Agjensia e kthimit dhe Kompesimit te pronave i ka dhene nje vendim dikujt tjeter per kompesim ne pronen tone .Hipoteka nuk me leshon asnje dokument pasi na thote se ka mbivendosje.Si […]
Qytetari: A.K.
Data: 7 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Si mund ta ndryshoj nje gerem ne emrin e goces . E ka Gaja por duhet Gaia. Ka lind ne viti 2021. Kam shkuar ne gjendjen civile nk behet me kan then.ky emer shkruhet me i jo.me j. Ju lutem cfare mumd te bej
Qytetari: J.V.
Data: 7 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Kam vendimin nr. 105, dt. 11.07.1996 te Komisionit te Kthimit dhe Kompensimit te Pronave. Ne kete vendim citohet ne piken 3 se ne baze te nenit 16 dhe nenit 5 te ligjit 7698, dt. 15.04.1993 kompensohen trashegimtaret per nje siperfaqe prej 736m². Avokati me kerkon shumen e percaktuar per kompensimin e kesaj siperfaqeje. Ku dhe […]
Qytetari: E.C.
Data: 7 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Pershendetje, Ne kodin e punes shprehet: Cila eshte diferenca e pages baze me pagen normale? Pse tek kompensimi i pushimit javor & festave zyrtare thuhet “X% extra mbi oret shtese te bera ose paga normale + Y% mbi pagen baze”. Faleminderit
Qytetari: E.K.
Data: 7 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Përshëndetje. Kam qenë e punësuar në bashki për 18 vite dhe pagën bruto e kisha 46400 (6400 lek i merrja për vjetërsi pune), dhe pagë netto 41200 lek. Muajin e shkuar më kaluan në privat dhe pronari i ri më ka rregjistruar rrogën brutto 40000 lek dhe 39400 lek netto. Si mund të veproj për […]
Qytetari: A.R.
Data: 7 May 2024, Kategoria: Punë
Pershendetje , jam arrestuar ne baze te kundravajtjes penale 291 “ Drejtimi i mjetit ne menyre te pa rregullt” Nga gjykata u denova me form alternative te shlyerjes se denimit dhe perfitova nenin 63. Duke marre shkas nga Amnistia , rezultoj subjekt amnistie. Nese perfitoj nga amnistia a do te shfaqet deshmia e penalitetit si […]
Qytetari: E.E.
Data: 7 May 2024, Kategoria: Penale
Kodi i Punes nuk shpreh ne asnje nen qe nuk lejohet marrja e lejeve vjetore ne periudhe prove, pervecse shpreh qe leja vjetore duhet te merret ne perpjestim te drejte me periudhen e qendrimit ne Kompani. A ekziston ndonje ligj qe shpreh qe Punonjesi nuk ka te drejte marre leje ne periudhe prove?
Qytetari: E.J.
Data: 7 May 2024, Kategoria: Puna
Pershendetje Jemi tre vellezer qe perfshihemi te testamenti.Dua tju pyes Testamentin e hapem dhe avokati qe kemi autorizuar e regjistroi ne Ashk por nga Ashk na erdhi nje dokument ne e Albania qe kerkon te dorezojme dokumentet per kadastre domethene token qe kemi pasur pasuri.problemi eshte se kemi ven nie avokat te na beje rilevimin […]
Qytetari: M.K.
Data: 7 May 2024, Kategoria: ASHK
Pershendetje..Kemi regjistruar deshmine e trashegimise testamentare.Por na erdhi ne e Albania nje dokument qe kerkon te dorezojme edhe dokumentat me pronat te cilat nuk i kemi dixhitalizuar akoma. Regjistrimi u be para tre muajve. Dua tju pyes ka afat per ti dorezuar dokumentat qe kerkon ashk per kadastren.Faleminderit
Qytetari: V.K.
Data: 7 May 2024, Kategoria: ASHK
Pershendetje, kam punuar si vullnetar ne nje organizate, gjate kesaj periudhe me jane paguar vetem sigurime per aksidente ne pune, Kjo periudhe punesimi si vullnetar a njihet si vjetersi ne pune per efekt page?
Qytetari: A.A.
Data: 6 May 2024, Kategoria: Uncategorized
Nje punonjese ka qene me raport paftesi e pekohshme ne pune dhe ka disa dite qe i ka mbaruar dhe nuk eshte paraqitur ne pune. Nese nuk paraqitet ne pune si duhet te veprojme?
Qytetari: E.E.
Data: 6 May 2024, Kategoria: Uncategorized